Kar Nedir Buz Nedir

Kar Nedir Buz Nedir

Kar Nedir Buz Nedir ?

Don Olayı Nedir?
Havadaki su buharından hem don hem de kar büyür. Bununla birlikte, kar, küçük asılı parçacıkların (toz gibi) etrafında yüksek atmosferde oluşurken, donma, pencere camları dahil katı yüzeylerde zemine yakın bir yerde oluşur.

Kar Nedir?
Kar, donmuş su olarak düşen yağış anlamına gelir. Su kristal oluşturuyorsa, kar taneleri elde edersiniz . Diğer kar türleri arasında , buz olan ancak kristal olmayan kırağı ve graupel bulunur. Karı gökyüzünden düşen buz olarak düşünebilirsiniz. Pek çok insan karı, karbonun bir elmas oluşturmasına benzer şekilde, su molekülleri kristal bir modelde birbirine bağlandığında oluşan kar kristalleri olarak düşünür.

Buz Nedir?
Buz, nasıl ve nerede oluştuğuna veya su moleküllerinin nasıl bir araya yığıldığına bakılmaksızın, suyun katı formu için kullanılan kelimedir. Don buzdur. Buz küpleri buzdur. Kar bir buz şeklidir.

Kar ve Buz Hakkında Enteresanlıklar Kar Nedir Buz Nedir

Kar Nedir Buz Nedir ? İki kar tanesinin birbirinin aynı olmadığı doğru mu? İki pul çıplak gözle veya ışıkla büyütme altında tamamen aynı görünebilirken, moleküler düzeyde ikisinin aynı olması neredeyse imkansızdır. Yani cevap doğru veya yanlış olabilir.
Çok soğuk bir günde havaya bir bardak taze kaynatılmış su atarak anında kar yapabilirsiniz – örneğin, sıfır Fahrenheit’in 30 derece altında. Kaynar suyla çalışırken çok dikkatli olun.

Kar Nedir Buz Nedir Arasındaki Farklar Nelerdir?

Suyu süper soğutabilirsiniz – belirtilen donma noktasının altına kadar soğutabilirsiniz – böylece talep üzerine buz halinde kristalleşir . Dondurucuya açılmamış bir şişe damıtılmış veya arıtılmış su koyun ve 2,5 saat soğutun, ardından dondurucudan çıkarın. Şişeyi çalkalarsanız veya açarsanız ve suyu bir buz parçasına hızlıca dökerseniz suyun anında donmasını sağlayabilirsiniz. İkinci yöntemi denerseniz, su genellikle buz küpünden şişeye geri donacaktır.